Hakkımızda

Günümüz dünyasında fotoğrafçılık alanında yaşanan hızlı gelişmelere rağmen insanların geçmişte çekilen fotoğraflara hayranlığı her geçen gün artmaktadır. Eski fotoğraflarla ilgili yaptığımız araştırmalarda ise özellikle cam negatifler önümüze çıkmaktadır. Osmanlı Devleti’nin son yılları ve Cumhuriyet’in ilk dönemiyle ilgili kaliteli görsele ulaşmanın en iyi yolu bulunan negatiflerin dijitale aktarılması ile mümkün olmaktadır. Bu durum da özellikle o yıllarda kullanılan cam negatiflerin incelenmesi gerekliliğini ortaya çıkarmıştır.

Cam negatiflerle başlayan negatif film yolculuğu plastik negatifler, dialar ve selüloz asetattan üretilen negatif filmlerle dijital fotoğrafçılığa kadar gelmiştir.

Bizler camnegatif.com olarak cam negatifler, plastik negatifler, dialar ve selüloz asetattan üretilen negatif filmlerin tarihi ve kültürel değerlerinin ortaya çıkarılması amacıyla çalışmalar yürütmekteyiz. Yapmakta olduğumuz çalışmaları ve vermiş olduğumuz hizmetleri şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Negatif filmler ve özellikle cam negatifler konusunda araştırmalar yaparak takipçilerimize doğru bilgiyi vermek,
  • Elinizdeki negatif filmlerin ekspertizinin yapılması,
  • Cam negatifler, plastik negatifler, dialar ve selüloz asetattan üretilen negatif filmlerin dijitale aktarılması,
  • Negatif koleksiyoncuları ile negatif film tedarikçilerini bir araya getirmek,
  • Elimizde bulunan ve siz değerli takipçilerimiz tarafından bize iletilen cam negatif ve diğer negatif filmlerin dijital hallerinin web sitemiz ve sosyal medya hesaplarımız üzerinden paylaşarak ilgililerin ve araştırmacıların hizmetine sunmak,
  • İhtiyaç halinde müzayede açarak meraklılara sunmak.

www.camnegatif.com

Hakkımızda
Başa dön